Sviečky vo vianočných tradíciách

Pridané: 06.12.2015

Sviečky a Vianoce


Vianočné sviatky sú plné tradícií a mnohé z nich sa spájajú práve so sviečkami. Veď aká by to bola Štedrá večera bez rozsvietenej sviece na slávnostne prestretom stole?

 

 

Adventné sviečky

Štyri sviečky na adventnom venci


Postupný príchod Vianoc nepochybne symbolizuje adventný veniec, na ktorom si každý týždeň zapálime jednu zo štyroch sviečok. Štyri sviečky predstavujú štyri nedele pred Štedrým večerom. Hoci v súčasnosti považujeme pálenie adventných sviec za kresťanský zvyk, tento rituál má pôvod v starých germánskych tradíciách. Germánske národy si počas chladných a tmavých decembrových dní pripomínali nádej na návrat túžobne očakávanej jari. V Škandinávii ľudia zapaľovali sviečky do kruhu a modlili sa k bohu svetla, aby otočil zem naspäť k slnku a vrátil na zem teplo. V stredoveku tradíciu venca a zapálených sviečok prebrali kresťania ako súčasť duchovnej prípravy na Vianoce.

 

Sviečka na štedrovečernom stole


V minulosti sa v dome na Štedrý večer nesmelo svietiť, dokým nevyšla prvá hviezda. Až keď vyšla, gazda zapálil sviečku a držiac ju v pravej ruke vošiel do domu. Zapálená sviečka nesmie chýbať ani na štedrovečernom stole. V kresťanských rodinách je sviečka zapálená ,,betlehemským svetlom.“ Sviečka na stole zároveň môže slúžiť aj ako predzvesť blížiacich sa udalostí. Ak sviečka počas večere zhasne, znamená to, že v rodine niekto do roka umrie. Na severe Slovenska sa zvykne do sviečky fúkať. Ak z nej stúpa dym rovno dohora, daný človek bude zdravý celý rok. Ak stúpa dym krivo alebo do boku, znamená to zhoršenie zdravia. Veľmi milým zvykom sú vianočné želania. Ak do plamienka prvej zapálenej sviečky pošepkáte svoje želanie, do roka sa naplní.

 

Sviečkové lodičky


 

Ďalším vianočným zvykom je púšťanie lodičiek. Rozpoľte niekoľko orechov a do prázdnych vylúpnutých polovíc nakvapkajte vosk a pripevnite sviečku. Lodičky z orechov položte na vodu a nechajte ich plávať. Ten, komu sa lodička nepotopí a sviečka bude dlho svietiť, sa dožije dlhého a šťastného života. Pokiaľ sa lodička drží na kraji nádoby, jej majiteľ sa bude celý rok zdržovať doma. Ak lodička pláva v strede, jej majiteľ pôjde do sveta, alebo sa presťahuje.

 

Falošné zlaté prasiatko


 

Pred Štedrou večerou sa zvykne držať pôst. Aby ani deti nemaškrtili, dospelí im hovoria, že ak vydržia celý deň nepapať, uvidia večer zlaté prasiatko. Pri nadšení z vianočných darčekov však neskôr aj na prasiatko zabudnú. V minulosti, keď boli darčeky zriedkavé a skromné, dospelí museli nájsť spôsob, ako zlaté prasiatko predsa len ukázať. Väčšinou potajme zapálili sviečku a pomocou zrkadla vytvorili na stene svetelný odlesk, ktorý ma symbolizovať zlaté prasiatko.

 

Voňavé vianočné sviečky


Škorica, vanilka, cezmína či medovníky – vône, ktoré neodmysliteľne patria k Vianociam. Aby ste prevoňali celý byt, nemusíte každý deň piecť. Jednoducho stačí, ak si zapálite sviečku s niektorou vianočnou vôňou a môžete príjemne zrelaxovať pri šálke čaju a rozsvietenom vianočnom stromčeku. 


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontakt

Email: sviecky-online@sviecky-online.sk

Tel:     +421908065541

 

 

 

 

 

Copyright 2015 - 2022 © sviecky-online.sk