Užitočné rady

Pridané: 31.10.2015

Využite vonné sviečky na maximum

 

Mnohí ľudia si automaticky po ťažkom dni zapália v byte vonnú sviečku. Niet sa im prečo čudovať. Plameň sviečky totiž pôsobí upokojujúco a príjemná vôňa zároveň zútulňuje byt. Ako maximálne využiť skvelé vlastnosti a účinky vonných sviečok?

 

 

Na knôte záleží 

 

Otravuje vás dym alebo nerovnomerné vypálenie sviečky, keď sa v nej vytvorí tzv. tunel? Pri správnom používaní vonných sviečok tomu môžete zabrániť. Knôt treba udržiavať v dĺžke 3 –  5 mm, ak je dlhší, sviečka bude dymiť. V prípade dymenia plameň sfúknite, knôt zastrihnite a odstráňte spálené zvyšky. Potom možno sviečku znovu zapáliť. Ak zo sviečky ostáva už len zhruba 1,5 cm vysoká vrstva vosku, nastal čas sviečku sfúknuť a zvyšný vosk odstrániť. V opačnom prípade hrozí poškodenie povrchu pod sviečkou, sklenenej či inej nádobky, v ktorej sa sviečka nachádza. Rýchlosť horenia sviečky závisí aj od použitej vône. Ľahšie kvetinové vône horia rýchlejšie ako ťažké korenisté, a preto potrebujú aj rozdielne upletený knôt, aby ostala zachovaná optimálna dĺžka horenia a rovnaká kvalita vône po celý čas horenia.

 

Vyhnite sa ,,tunelu“

Rovnomerné vypálenie sviečky zabezpečíte tak, že necháte rozpustiť vosk vždy až ku kraju. V opačnom prípade sa v sviečke bude roztápať len stred a neroztopené okraje vytvoria ,,tunel“. Ak sa už vytvoril, obaľte sviečku do alobalu a navrchu nechajte len malý priestor pre plameň. Celá sviečka sa zahreje a rozpustia sa aj okraje. Akonáhle sa vosk roztopí až ku kraju, sviečku sfúknite a nechajte ju vychladnúť. Keď vosk stuhne, odstráňte obal. Iba v tom prípade, ak sa vosk roztápa rovnomerne, sa na sviečke sa vytvorí ,,hladinka“, a tým pádom sa aj vôňa uvoľňuje intenzívnejšie.

 

Dbajte na bezpečnosť

Sviečku nikdy nepáľte v prievane, na nerovnomernej ploche, v blízkosti horľavých predmetov alebo na horľavom podklade. Takisto zaistite, aby sa ku sviečke nedostali deti a domáce zvieratá. Mohli by sa popáliť, alebo spôsobiť požiar. Horiacu sviečku nikdy nenechávajte bez dozoru a pred odchodom ju vždy sfúknite. Sviečka by nemala horieť viac ako 4 hodiny v kuse. Ideálne je plamienok po dvoch hodinách sfúknuť.

 

Prevoňajte celý interiér

Vonné sviečky sú mimoriadne obľúbené a nájdete ich takmer v každej domácnosti. Interiér môžu v závislosti od intenzity vône prevoňať až na 20 hodín. V princípe platí, že najjemnejšiu vôňu majú ,,čisté“ biele a kvetinové vône. Ak túžite po výraznejšej vôni siahnite po ovocných a korenistých vôňach. Veľmi svieže sú citrusové vône. Na intenzitu vône má vplyv aj priemer sviečky. Aj chcete prevoňať veľký priestor, zapáľte viac väčších sviečok a umiestnite ich na rôzne miesta v interiéri. Na prevoňanie kúpeľne, WC, komory, predsiene alebo iných menších priestorov stačí aj pár malých sviečok.

 

Ako sa zbaviť zvyškov vosku

Chcete si zapáliť sviečku, ale z tej predošlej ostal v nádobke vosk? Jednoducho nádobku strčte do mrazničky na pár hodín a vosk vám potom sám vypadne do ruky. Rovnakým postupom sa zbavíte vosku aj v aromalampe. Tenučkú voskovú vrstvu na aromalampe môžete rýchlo roztopiť aj obyčajnou zapálenou sviečkou. Roztopený vosk odstráňte papierovou vreckovkou.

 

 
 
 
 
 

Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

Posledný komentár k Užitočné rady

vložiť nový komentár
11.09.2019 pridal nsalenorth

Kontakt

Email: sviecky-online@sviecky-online.sk

Tel:     +421908065541

 

 

 

 

 

Copyright 2015 - 2021 © sviecky-online.sk